Plan spłaty wierzycieli to dokument sporządzany po wykonaniu planu podziału, czyli po dokonaniu podziału majątku wchodzącego w skład masy upadłości. Sporządza się go wyłącznie w stosunku do upadłych będących osobami fizycznymi i określa się w nim harmonogram zaspokajania poszczególnych wierzycieli.
Stosownie do art. 369 ust. 1 Prawa upadłościowego, złożenie wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli oraz umorzenie pozostałej części zobowiązań jest prawem dłużnika. Może on z niego skorzystać w ciągu trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego. Tym samym upadły, któremu nie udało się w toku postępowania upadłościowego zaspokoić wszystkich wierzytelności, zyskuje możliwość całkowitego oddłużenia.
Wniosek upadłego jest nacechowany skargowo w tym znaczeniu, że sąd wyłącznie na wniosek rozpoznaje roszczenie, które ukierunkowane jest na ukształtowanie zobowiązań. Z tych powodów termin z art. 369 ust. 1 Prawa upadłościowego jest terminem natury materialnoprawnej, a nie procesowej. Upadły, który zaniecha złożenia wniosku lub złoży go po terminie, traci definitywnie roszczenie o umorzenie zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym, czyli w wyniku podziału majątku upadłego. Termin 30 dni nie może być przywrócony i jego upływ oznacza wygaśnięcie prawa dłużnika w tym zakresie.