W art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów wymieniono aż 17 punktów dotyczących naruszeń, których zgłoszenie podlega ochronie. W końcowych etapach prac nad ustawą usunięto postanowienia odnoszące się do prawa pracy. Powodem tej zmiany była głównie obawa przed koniecznością rozpatrywania skarg składanych do Państwowej Inspekcji Pracy w trybie ustawy o ochronie sygnalistów. Innym argumentem było to, że większość skarg pracowników do PIP jest nieuzasadniona, a utrzymanie przepisu dotyczącego prawa pracy mogłoby zapewnić osobom zgłaszającym nadmierną ochronę. Obszary naruszeń prawa wskazane przez ustawodawcę obejmują:
- korupcji,
- zamówień publicznych,
- usług, produktów i rynków finansowych,
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
- bezpieczeństwa transportu,
- ochrony środowiska,
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
- bezpieczeństwa żywności i pasz,
- zdrowia i dobrostanu zwierząt,
- zdrowia publicznego,
- ochrony konsumentów,
- ochrony prywatności i danych osobowych,
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publiczno-prawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujących w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązanych z dziedzinami wskazanymi wcześniej.
Ustawa nie będzie obejmowała informacji chronionych przepisami o ochronie informacji niejawnych ani innych informacji, które nie mogą być ujawnione zgodnie z przepisami prawa ze względów bezpieczeństwa publicznego. Dotyczy to także tajemnicy zawodowej w zawodach medycznych i prawniczych, tajemnicy narady sędziowskiej, oraz informacji związanych z postępowaniem karnym w zakresie tajemnicy przygotowawczego postępowania oraz rozpraw sądowych prowadzonych z wyłączeniem jawności.