Blog

Blog

Jak usunąć drzewa i krzewy ze swojej nieruchomości?

Nie ulega wątpliwości, że w praktyce każdy właściciel nieruchomości prędzej czy później spotka się z koniecznością przeprowadzenia prac związanych z zagospodarowaniem terenu, w tym przede wszystkim usunięcia pewnych drzew lub krzewów porastających posesję. Niekiedy ten problem pojawia się już na etapie budowy domu, w związku z posadowieniem budynku, a czasem wynika z czysto estetycznych pobudek. Niezależnie od przyczyn, w opinii publicznej krąży wiele mitów na temat dopuszczalności dokonania takich wycinek, dlatego postanowiliśmy Państwu przybliżyć podstawowe zasady w tym zakresie.

Zasadnicze znaczenie w tym zakresie ma ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z zawartymi w niej definicjami, drzewo to „wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny”, z kolei krzew to „wieloletnia roślina rozgałęziającą się na wiele równorzędnych zdrewniałych pędów, nietworzącą pnia ani korony, niebędącą również pnączem”. Z prawnego punktu widzenia, drzewa i krzewy stanowią część składową gruntu – stanowią zatem własność właściciela gruntu.

Zasadą jest, że usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości lub jej części wymaga wcześniejszego uzyskania stosownego zezwolenia. Ustawodawca przewidział jednak dwa dodatkowe przypadki i wprowadził katalog przypadków kiedy wystarczające będzie dokonanie zgłoszenia wycinki oraz kiedy nie ma konieczności dokonania ani zgłoszenia, ani uzyskania zezwolenia (tj. istnieje swoboda w dokonaniu wycinki).

Kiedy można więc swobodnie (bez procedur) dokonać wycinki?

Można to zrobić w przypadku, gdy są to:

1) krzew albo krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m2;

2) krzewy rosnące na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;

3) drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

b) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

c) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

4) krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

5) drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;

6) drzewa lub krzewy występujące na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z 28.9.1991 r. o lasach;

7) drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;

8) drzewa lub krzewy należące do IGO (inwazyjnych gatunków obcych).

Z kolei zgłoszenie jest wymagane w odniesieniu do drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a jednocześnie których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm przekracza:

1) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

2) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

3) 50 cm - w przypadku pozostałych drzew.

W przypadku procedury zgłoszeniowej, po poinformowaniu właściwego organu o planowanej wycince, dokona on w terminie 21 dni oględzin nieruchomości i będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia, co znacznie wydłuża czas oczekiwania możliwość dokonania wycinki.

We wszystkich pozostałych wypadkach, wymagane jest uzyskanie zezwolenia legalizującego wycinkę. W tym przypadku postępowanie jest znacznie bardziej skomplikowane, organ – udzielając nawet zezwolenia – może nałożyć szereg dodatkowych obowiązków, a udzielenie zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej (nie wystarczy już brak złożenia przez organ sprzeciwu jak w przypadku zgłoszenia). Co równie ważne, w przypadku zezwolenia na wycinkę organ pobiera stosowną opłatę, której wysokość zależy od rodzaju drzewa lub krzewu i obwodu.

X-DREAM.pl