Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart”. Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. W uzasadnieniu projektu wskazano bowiem, że problemy rynku mieszkaniowego leżące u podstaw wprowadzenia bezpiecznego kredytu 2%, jak i ogólny kierunek ich rozwiązania we wspomnianej ustawie, pozostają aktualne.
Istotą proponowanych rozwiązań są:
1) okresowe dopłaty do rat spłaty kredytów hipotecznych udzielanych na zakup pierwszego mieszkania;
2) okresowe dopłaty do rat spłaty kredytów konsumenckich udzielanych na pokrycie kosztów partycypacji lub wkładu mieszkaniowego;
3) zmianę dotychczasowych przepisów w zakresie wsparcia w nabyciu lub budowie pierwszego własnego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, poprzez ujednolicenie dotychczasowych instrumentów wsparcia, zwiększenie kwot wyznaczających limit oraz doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań.
Gwarancja wkładu własnego udzielana będzie przez Bank Gospodarstwa Krajowego i obejmować będzie (tzn. zabezpieczać spłatę na rzecz banku) kwotę brakującą kredytobiorcy na poziomie 20% wartości nabywanej nieruchomości, jednak nie wyższą niż 100 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej dwóch osób nie obowiązuje limit wiekowy, a w przypadku singli będzie to 35 lat. Warunkiem jest nieposiadanie (obecnie ani w przeszłości) mieszkania lub domu, jednak w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej troje dzieci, to można posiadać na własność jedno mieszkanie. Warunkiem wspólnego uzyskania kredytu będzie wymóg nabycia nieruchomości przez oboje kredytobiorców na zasadach współwłasności łącznej albo ułamkowej, po 50%.
Ponadto, dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego #naStart udzielanego jako kredyt hipoteczny będzie można uzyskać tylko do kredytów udzielonych przed końcem 2027 r. Dopłaty do kredytu będą zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Dopłata będzie obniżała oprocentowanie kredytu do: 1,5% w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego nie wchodzi żadne dziecko; 1% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi jedno dziecko; 0,5% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi dwoje dzieci; 0% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi troje albo więcej dzieci i większego gospodarstwa domowego oraz w przypadku kredytów udzielanych jako kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.