Urzędy skarbowe posiadają stale poszerzający się zasób źródeł informacji o podatnikach oraz o ich aktywności gospodarczej. Oczywistym źródłem takich informacji pozostają deklaracje, zeznania czy też informacje podatkowe, które są przedkładane organom przez samych podatników. Dużym ułatwieniem dla organów podatkowych jest także zasób wiedzy zawarty w treści jednolitych plików kontrolnych w odniesieniu do VAT, czy też jednolitych plików kontrolnych, których przedkładania mogą żądać organy w ramach wykonywanych przez nich czynności kontrolnych.
Od lipca 2022 roku organom podatkowym przyznano także szerokie możliwość dotyczące uzyskiwania informacji z banków odnoszących się do ilości posiadanych przez podatnika rachunków bankowych, wysokości obrotów na tych rachunkach, dat wpływów i obciążeń oraz ich kwot, a także informacji dotyczących zawartych umów kredytowych przez podatnika. Powyższe uprawnienia organów podatkowych nie są obecnie uzależnione od uprzedniego postawienia zarzutów danej osobie fizycznej, lecz potencjalnie mogą dotyczyć każdego podatnika, co do którego organ poweźmie wątpliwości w odniesieniu do wypełniania przez niego obowiązków daninowych.
Mimo tak szeroko wyznaczonego zakresu informacji, do których uzyskania są uprawnione organy podatkowe, od lutego 2025 roku fiskus wszedł w posiadanie kolejnego źródła wiedzy o transakcjach podatników, także tych gotówkowych. Chodzi bowiem o obowiązek platform internetowych odnoszący się do przekazywania organom podatkowym informacji o podmiotach, które dokonały poprzez te platformy między innymi sprzedaży towarów. Zwolnieni z ujęcia w liście sprzedawców udostępnianej organom podatkowym są zasadniczo jedynie sprzedawcy, którzy w ciągu roku kalendarzowego wykonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, o ile ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło równowartości 2000 euro.
Ustawa w tym przedmiocie przyjęta została przez polskiego ustawodawcę z mocą od dnia 1 lipca 2024 roku, jednak pierwszy okres sprawozdawczy kończy się właśnie dnia 31 stycznia 2025 roku. Stąd też do lutego 2025 roku do organów podatkowych powinny już zostać przedłożone informacje z platform takich jak Allegro czy OLX za okres sprawozdawczy 2024 roku oraz okres sprawozdawczy 2023 roku. Samo przyjęcie powyższych przepisów było natomiast narzucone państwom członkowskich w drodze dyrektywy unijnej DAC7 z 2021 roku.
Organy podatkowe zyskały zatem dostęp do skonsolidowanych informacji o podatnikach dokonujących sprzedaży towarów przy pomocy platform internetowych. Powyższe dane obejmują przede wszystkich numery rachunków bankowych, na które przelewane jest wynagrodzenie za sprzedaż towarów, jak również obejmują kwartalną wysokość otrzymanych wynagrodzeń i liczbę transakcji dokonanych w danym kwartale przy pomocy konkretnej platformy internetowej.
Można zatem spodziewać się, że w najbliższym czasie zwiększeniu może ulec liczba kontroli przeprowadzanych przez organy podatkowe w związku ze zbiorczymi informacjami, które już otrzymał fiskus na podstawie powyższych znowelizowanych przepisów uszczelniających. Powodem wprowadzenia tych regulacji, jak podnosi się w motywach dyrektywy unijnej, było natomiast istnienie braku przestrzegania przepisów prawa podatkowego przekładające się na znaczną wartość niezgłoszonych dochodów. Postanowiono zatem przyznać administracjom podatkowym państw członkowskich UE dostęp do informacji pozwalających prawidłowo ocenić i kontrolować uzyskiwane w ich kraju dochody brutto z działalności komercyjnej wykonywanej za pośrednictwem platform cyfrowych.
Obecnym celem organów podatkowych zapewne będzie kontrola tych użytkowników platform internetowych, którzy mogą wykonywać stałą, zorganizowaną i zarobkową działalność sprzedaży poprzez platformy internetowe, a jednocześnie nie dokonali zgłoszenia swojej działalności gospodarczej lub po prostu dokonują zaniżenia swoich dochodów pomijając zyski ze sprzedaży internetowej.