Blog

Blog

Podział nieruchomości rolnej na części mniejsze niż 0,3 ha

Wskazywaliśmy wcześniej na nowelizację, która weszła w życie w dniu 5 października 2023 r. w postaci ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 lipca 2023 (dalej: ustawa). Jedną z jej najistotniejszych konsekwencji było ułatwienie obrotu nieruchomościami rolnymi - po nowelizacji bowiem, przepisów ustawy nie stosuje się do nieruchomości rolnych, w których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza niż 0,3 ha. Jest to niezwykle istotne z uwagi na rygorystyczne przepisy ustawy, które trzeba stosować dla gruntów o większej powierzchni.

Niedługo po tym, Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która jest korzystna dla właścicieli nieruchomości rolnych i pozostaje spójna ze zmianami, jakie weszły w życie 05 października 2023 r. W sprawie tej, SN rozstrzygał o losie nieruchomości rolnej, która po podziale geodezyjnym będzie miała powierzchnię mniejszą niż 0,3 ha. Pojawiały się bowiem wątpliwości, czy podział nieruchomości rolnej przez właściciela na części mniejsze niż 0,3 ha pozwoli mu na uniknięcie rygorów ustawy o kształtowaniu rolnego.

Sąd Najwyższy uznał, że „do będącej przedmiotem zbycia po podziale geodezyjnym części nieruchomości rolnej, podlegającej reglamentacji na podstawie art. 2b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, stanowiącej działkę o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha stosuje się wyłączenie przedmiotowe zawarte w art. 1a pkt 1b tej ustawy” (uchwała SN z dnia 17 października 2023 r., sygn. akt III CZP 113/22).

Innymi słowy, działka taka nie podlega zakresowi stosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a obrót nią będzie znacznie prostszy, ponieważ może ją nabyć każdy, nie tylko rolnik indywidualny i nie ma też konieczności sięgania do wąskiego katalogu wyłączeń przewidzianych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

X-DREAM.pl