Jednym z obowiązków, jakie nakłada na poszkodowanego ustawodawca jest wyczerpanie przed wystąpieniem na drogę sądową postępowania ugodowego. Warunek wyczerpania postępowania ugodowego jest spełniony, jeżeli przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody lub jeżeli od skierowania przez poszkodowanego roszczenia wobec przedsiębiorcy upłynęło 30 dni, chyba że poszkodowany, zgłaszając żądanie zawarcia ugody, wyznaczy dłuższy termin.
W praktyce najczęściej to zakład górniczy przedstawia propozycję ugody, którą jedynie poszkodowani mogą przyjąć, ewentualnie wskazywać na inny zakres szkód lub wysokość odszkodowania. Z praktyki wynika jednak, iż ugody zawierane z zakładami górniczymi są o wiele mniej korzystne niż ewentualne rozstrzygnięcia na drodze postępowania sądowego. Bardzo częstą praktyką są bowiem zaniżanie kwoty odszkodowań względem warunków rynkowych, wskazywanie dat eksploatacji sugerujących przedawnienie roszczeń oraz próby nakłonienia poszkodowanych do zrzekania się wszelkich przyszłych roszczeń względem danej nieruchomości.
W celu ochrony swoich interesów poszkodowani powinni z należytą starannością analizować warunki proponowanych przez zakłady górnicze ugód, aby możliwe było jak najlepsze określenie, czy w danym przypadku bardziej korzystne nie będzie wystąpienie na drogę sądowego dochodzenia swoich roszczeń. Zespół kancelarii pozostaje do Państwa dyspozycji w zakresie skutecznego przeprowadzenia postępowania ugodowego.