Blog

Blog

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych rozstrzyga kwestię cesji wierzytelności wykonawcy z tytułu wynagrodzenia

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w swojej opinii z dnia 22 stycznia 2024 r. dokonał analizy kwestii dopuszczalności przelewu wierzytelności przysługującej wykonawcy zamówienia publicznego z tytułu wynagrodzenia za zrealizowane dostawy, usługi lub roboty budowlane na rzecz podwykonawcy. Zagadnienie to może mieć doniosłe znaczenie praktyczne w sytuacji, w której wykonawca z jakichkolwiek powodów zamiast samodzielnej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcy wolałby dokonać takiej cesji wierzytelności.

Rozpoczynając rozważania na ten temat wskazać należy, że ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych nie reguluje kwestii przelewu wierzytelności. Jak podkreślił Prezes UZP, na gruncie zamówień publicznych przelew wierzytelności może mieć miejsce na etapie realizacji zamówienia, w związku z czym dopuszczalność i ważność umowy przelewu wierzytelności winna być oceniana pod kątem wypełnienia przesłanek zawartych w Kodeksie Cywilnym. Zasadniczo, przelew wierzytelności przysługującej wykonawcy z tytułu wynagrodzenia za zrealizowane dostawy, usługi lub roboty budowlane, dokonuje się bez udziału dłużnika (zamawiającego), tj. bez jego zgody. Jednakże, zgodnie z zasadą swobody umów, brak jest przeszkód dla uzależnienia skuteczności przelewu takiej wierzytelności od wyrażenia zgody przez dłużnika (zamawiającego), co w świetle zasady przejrzystości postępowania o udzielenie zamówienia publicznego winno znaleźć wyraz w projektowanych postanowieniach umowy w sprawie zamówienia publicznego, czy też w treści innych dokumentów zamówienia.

Podsumowując zatem, Prezes UZP przyjął w sposób słuszny, że dopuszczalność i ważność umowy przelewu wierzytelności przysługującej wykonawcy zamówienia publicznego z tytułu wynagrodzenia za zrealizowane dostawy, usługi lub roboty budowlane powinna być oceniania pod kątem klauzul umownych w sprawie zamówienia publicznego oraz wypełnienia przesłanek zawartych w kodeksie cywilnym. Jednocześnie właściwość zobowiązania wynikająca z umowy w sprawie zamówienia publicznego nie wyłącza zastosowania przelewu takiej wierzytelności, gdyż w zakresie regulacji zamówień publicznych przelew nie prowadzi do zmiany istoty świadczenia czy też do udzielenia nowego zamówienia.

X-DREAM.pl