Blog

Blog

Problematyka doręczenia decyzji administracyjnej spółce bez zarządu

W najnowszym orzecznictwie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (wyrok z dnia 18 grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Ol 333/24) wyraźnie podkreślił, że brak zarządu w spółce skutecznie uniemożliwia prawidłowe doręczenie decyzji administracyjnej. W sytuacji, gdy dana spółka nie posiada organu wykonawczego, nie może skutecznie odbierać pism urzędowych, co w konsekwencji obliguje organy administracyjne do podjęcia odpowiednich działań prawnych.

W omawianej sprawie decyzja naczelnika urzędu skarbowego została skierowana na adres spółki i uznana za doręczoną po dwukrotnym awizowaniu, zgodnie z art. 150 § 4 Ordynacji podatkowej. Spółka wniosła odwołanie, jednak zostało ono odrzucone jako wniesione po terminie. W toku postępowania sądowego WSA wskazał, że organ administracji nie uwzględnił specyfiki sytuacji – zgodnie z art. 154 § 1 Ordynacji podatkowej, w przypadku braku zarządu doręczenie powinno nastąpić poprzez ustanowionego przez sąd kuratora.

Zagadnienie to ma istotne konsekwencje praktyczne. Sąd podkreślił, że osoby upoważnione do odbioru korespondencji,  takie jak prokurenci czy pracownicy spółki, nie mogą skutecznie pokwitować odbioru decyzji administracyjnej w sytuacji, gdy zarząd nie funkcjonuje. Wynika to z faktu, iż umocowanie tych osób pochodzi z organu, którego w danej chwili brak.

Ponadto, WSA jednoznacznie wskazał, że organy podatkowe nie mają swobody w kwestii ustanowienia kuratora – obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 138 § 3 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że w każdej sytuacji, gdy brak zarządu uniemożliwia prowadzenie spraw spółki, organ administracyjny jest zobligowany do podjęcia działań zmierzających do powołania kuratora. Nieprzestrzeganie tej procedury skutkuje nieważnością doręczenia i może prowadzić do uchylenia decyzji administracyjnej.

X-DREAM.pl