Jedną z najistotniejszych kwestii w zakresie dochodzenia od zakładu górniczego odszkodowań z tytułu tzw. „szkód górniczych” lub zabezpieczenia nieruchomości przed wpływami ruchu zakładu górniczego jest przedawnienie tychże roszczeń. Od oceny tej instytucji w konkretnym stanie faktycznym zależeć będzie bowiem, czy poszkodowani mogą skutecznie dochodzić swoich roszczeń przed sądem.
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą - Prawo geologiczne i górnicze powyższe roszczenia przedawniają się z upływem 5 lat od dnia dowiedzenia się o szkodzie. A zatem w momencie wystąpienia konkretnych szkód górniczych oraz ich zauważenia, właściciel nieruchomości na tym etapie powinien mieć na uwadze 5-letni termin przedawnienia roszczenia oraz podjąć pierwsze kroki w celu naprawienia wynikłej w nieruchomości szkody. Należy również pamiętać, że 5-letni okres przedawnienia biegnie również w czasie, w którym strony podejmują negocjacje w celu zawarcia ugody - zatem jeżeli poszkodowanemu nie odpowiadają warunki proponowane przez zakład górniczy, najlepszym rozwiązaniem będzie dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Z doświadczenia wskazać można, że warunki ugód proponowanych przez zakłady górnicze są o wiele mniej korzystne niż ewentualne rozstrzygnięcie sądowe, dlatego tym bardziej poszkodowani powinni dbać o kwestię przedawnienia przysługujących im roszczeń.
W celu analizy kwestii przedawnienia Państwa roszczeń oraz jego dochodzenia na drodze postępowania sądowego zachęcamy do kontaktu z zespołem kancelarii, który odpowie na wszystkie nurtujące Państwa pytania.