Blog

Blog

Slim Vat 3 – zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Pierwszą część pakietu Slim VAT stanowiła ustawa z dnia 27 listopada 2020 r., natomiast drugi pakiet zmian w postaci Slim VAT 2 wprowadziła do polskiego systemu podatkowego ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. Obecnie przyjęto w Sejmie z dniem 26 maja 2023 roku ostateczny tekst zespołu zmian legislacyjnych w postaci trzeciej odsłony Slim VAT, który w założeniu ma upraszczać i ułatwiać stosowanie przepisów o podatku od towarów i usług.

Do jednej z ważniejszych zmian należy zwiększenie z 1,2 do 2 mln euro limitu wartości sprzedaży dla małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT. Dzięki temu zwiększyć ma się liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze stosowania metody kasowej (polegającej na powstaniu obowiązku podatkowego z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, jeśli transakcja ma miejsce między podatnikami VAT lub w terminie do 180 dni od otrzymania całości lub części zapłaty, jeśli transakcja ma miejsce między czynnym podatnikiem VAT oraz podmiotem niebędącym czynnym podatnikiem VAT) oraz rozliczeń kwartalnych w VAT.

Dojdzie także do zmian kompetencyjnych w postaci konsolidacji wydawania wiążących informacji – wobec wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA), wiążących informacji taryfowych (WIT) oraz wiążących informacji o pochodzeniu (WIP) wyznaczony zostanie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jako organ właściwy do wydawania WIT, WIP i WIA (obecnie WIS są wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, WIA – przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, a WIT oraz WIP – przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie). Ma to zapewnić przedsiębiorcom uzyskanie wiążących informacji za pośrednictwem tego samego organu oraz zapewnienia jednolitości wiążących informacji w skali kraju. Ponadto zlikwidowana zostanie opłata za wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (obecna kwota opłaty to 40 złotych). Zgodnie z zamysłem powierzenie takich zadań dyrektorowi KIS zapewni lepsze zarządzanie systemem wiążących informacji – zarówno pod względem prawnym, jak i organizacyjnym, z uwagi na potencjał kadrowy i merytoryczny. Ma być więc sprawniej, ale także spójniej.

Projektowane zmiany w art. 86 ustawy o VAT zakładają także rezygnację z wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu (usunięcie ust. 10g i 10h w art. 86 ustawy o VAT). Zatem po zmianie faktura nie będzie formalnym warunkiem odliczenia podatku. Powyższe spowoduje, iż podatek naliczony i należny z tytułu WNT będą zawsze rozliczane dokładnie w tym samym okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji docelowo VAT od WNT będzie mógł być w pełni neutralny dla podatnika.

Pojawią się także zmiany związane z liberalizacją warunków szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych (art. 87 ust. 6e ustawy o VAT). Przepisy dotyczące zwrotu podatku VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych zaczęły obowiązywać od dnia 1 stycznia 2022 r. Ich podstawowym założeniem wówczas była popularyzacja obrotu bezgotówkowego w Polsce przez stworzenie zachęty podatkowej adresowanej do podatnika bezgotówkowego przyjmującego w zdecydowanej większości płatności bezgotówkowe. Zgodnie bowiem z tymi rozwiązaniami preferencja podatkowa (art. 87 ust. 6d ustawy o VAT) oznacza możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT w terminie 15 dni. Powyższa możliwość jest jednak obecnie obwarowana szeregiem warunków (wynikających z art. 87 ust. 6e ustawy o VAT). Zmiany w tym zakresie mają dotyczyć liberalizacji przepisów poprzez skrócenie czasu badania warunków dotyczących posiadania wyłącznie kas fiskalnych online lub wirtualnych oraz skrócenia czasu badania spełnienia warunku wartości sprzedaży osiąganych na tych kasach (z 12 do 6 miesięcy) przy jednoczesnym obniżeniu progu wartości do 40 tysięcy złotych miesięcznie (z 50 tysięcy złotych).

Jak widać, pojawia się cały szereg zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, które z całą pewnością warto będzie śledzić w ramach ich wdrażania w życie. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 roku.

X-DREAM.pl