Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych, które pozwalają na zmniejszenie podatku należnego w danym roku podatkowym. Jedną z tego rodzaju preferencji pozostaje natomiast ulga termomodernizacyjna. Jak w każdym jednak przypadku dotyczącym stosowania ulg podatkowych, przepisy wprowadzają szereg przesłanek, których spełnienie uprawnia dopiero podatnika do pomniejszenia obciążającego go podatku.
Na tym tle szczególnym zainteresowaniem podatników w ostatnich latach cieszy się właśnie ulga termomodernizacyjna. Przysługuje ona podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zrealizowali przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tym budynku i ponieśli w związku z tym określone koszty. Tego rodzaju wydatki mogą być wówczas odliczone od podstawy opodatkowania, co w końcowym rozrachunku ma zmniejszyć zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym.
Warunkiem stosowania wskazanej ulgi pozostaje jednak udokumentowanie kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku fakturami VAT, pokrycie tych wydatków środkami własnymi, czyli takimi które podatnikowi w jakiejkolwiek formie nie zostaną zwrócone, a nadto odliczenie objęte jest limitem 53 tysięcy złotych. Najbardziej istotne pozostaje jednak spełnienie przesłanki poczynienia wydatku na konkretne materiały budowlane lub usługi z nimi związane, które zostały wskazane w jednym z rozporządzeń do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Właśnie na tle zaliczenia danego kosztu do kategorii wydatków kwalifikujących się do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej wydana została najnowsza a zarazem niekorzystna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lipca 2024 roku. Sprawa dotyczyła podatnika, który wymienił dachową pokrywę eternitową, wymienił drewniane elementy konstrukcyjne dachu, przytwierdził izolacyjną membranę trzywarstwową, pokrył dach blachodachówką oraz zamontował rynny, co przełożyło się na uszczelnienie strychu przed przeciekającym deszczem, śniegiem oraz utratą ciepła. Realizowana inwestycja spełniała także przesłanki ustawowe przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, którym jest między innymi ulepszenie budynku, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania samego budynku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił jednak podatnikowi prawa do skorzystania z ulgi podatkowej, twierdząc iż ulga w takim przypadku obejmuje jedynie materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem oraz obejmuje usługi docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych lub fundamentów. Natomiast mimo iż dach jest przegrodą budowlaną, to wymiana dachu nie jest jego dociepleniem, lecz inwestycją skutkującą powstaniem nowej przegrody zastępującej poprzednie pokrycie dachowe. W związku z powyższym uznano, że tylko docieplenie dachu może korzystać z ulgi podatkowej, a nie budowa nowego dachu lub jego kompletna wymiana.
To istotny zwrot w kierunku interpretacji przepisów dotyczących ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ jeszcze w 2022 roku organy podatkowe nie miały wątpliwości co do możliwości rozliczenia przy pomocy tej preferencji również wymiany poszycia dachowego w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (np. interpretacja sygn. 0112-KDIL2-1.4011.581.2022.2.DJ). Stanowisko takie utrzymano również w roku 2023 (np. interpretacja sygn. 0112-KDIL2-1.4011.60.2023.2.KP). Obecnie z kolei organy przyjęły dosłowną a zarazem mniej korzystną wykładnię przepisów podatkowych, przez co wielu podatników realizujących tego rodzaju inwestycje może spotkać się z odmową przyznania im prawa do skorzystania ulgi termomodernizacyjnej. Obrany kierunek interpretacji przepisów pozostaje jednak kontrowersyjny i jego utrzymanie może okazać w dużej mierze zależne od przyszłego stanowiska sądów administracyjnych rozpatrujących sprawy na tle tych nowych rozstrzygnięć organów skarbowych. Na ten moment należy jednak szczególnie dokładnie dokonywać analizy przepisów ustawy oraz towarzyszącego jej rozporządzenia, w celu ustalenia czy w konkretnym przypadku danego podatnika zastosowanie ulgi ma uzasadnione podstawy.