Jedną z najistotniejszych dla wykonawców kwestii w kontekście skutków epidemii choroby COVID-19 oraz wybuchu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą jest możliwość waloryzacji wynagrodzenia określonego przez umowę o zamówienie publiczne na roboty budowlane. Zagadnienie to ma o tyle doniosłe znaczenie, iż w przypadku niektórych materiałów lub komponentów wzrosty cen spowodować mogą nawet nieopłacalność po stronie wykonawcy realizacji zamówienia publicznego na warunkach określonych w momencie złożenia oferty zawierającej cenę.
Poprzednio obowiązująca ustawa Prawo zamówień publicznych z 2004 roku nie przewidywała obligatoryjnego mechanizmu waloryzacji, co rodziło w przypadku realizacji niektórych inwestycji znaczne utrudnienia po stronie wykonawców. W związku z właśnie tym problemem ustawodawca zdecydował się w nowej ustawie nałożyć na zamawiających obowiązek stosowania klauzul waloryzacyjnych w umowach zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Zgodnie z art. 439 ust. 1 PZP umowa, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi, zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, zawiera postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.
Prawidłowo skonstruowana przez zamawiającego klauzula powinna w szczególności określać poziom zmiany ceny materiałów lub kosztów uprawniający strony umowy do żądania zmiany wynagrodzenia oraz początkowy termin ustalenia zmiany wynagrodzenia, metodę kalkulacji zmiany wynagrodzenia oraz odpowiednie wskaźniki. Co równie istotne, określenia wymaga również maksymalna wartość zmiany wynagrodzenia, jaką dopuszcza zamawiający.
Kontrola przez wykonawców na etapie prowadzenia przez zamawiającego postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego prawidłowości działań odnośnie ww. wymogów dotyczących waloryzacji pozwala lepiej zabezpieczyć swoje interesy w przypadku wzrostów cen usług lub materiałów na etapie realizacji przedmiotu umowy. Zespół kancelarii może w szczególności w Państwa imieniu sygnalizować zamawiającemu konieczność dokonania niezbędnych modyfikacji oraz wnieść do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od treści projektowanych postanowień umownych.