Blog

Blog

Wartość samochodu otrzymanego za darmo może być kosztem przy jego sprzedaży?

Przedsiębiorca otrzymujący w darowiźnie samochód może mieć uzasadnione wątpliwości, czy przy jego późniejszym zbyciu będzie on uprawniony do pomniejszenia przychodu ze sprzedaży o jakiekolwiek koszty nabycia pojazdu, skoro w istocie podatnik nie poniósł takich kosztów związanych z jego nabyciem. Wskazać jednak należy na najnowszą korzystną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0115-KDIT3.4011.583. 2023.3.AWO), w której zgadza się on z podatnikiem, co do kwestii, iż pomniejszenie przychodu ze sprzedaży nie jest w takiej sytuacji wykluczone.

Sprawa na tle której doszło do wydania wskazanej interpretacji dotyczyła podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowanego podatkiem liniowym (ale wnioski można odnieść również do podatników PIT opodatkowanych na zasadach ogólnych). Otrzymał on od bliskiego krewnego samochód, który postanowił wprowadzić do swojej działalności gospodarczej ujmując pojazd w ewidencji środków trwałych. Zadał więc pytanie w ramach wniosku o interpretację indywidualną, czy przy sprzedaży nabytego pojazdu, będzie mógł pomniejszyć przychód osiągnięty z tego zbycia o wartość początkową samochodu ujętą w ewidencji środków trwałych.

Organ podatkowy przyjął wówczas stanowisko aprobujące kierunek interpretacji przedstawiony przez podatnika, dzięki czemu w istocie potwierdził jego uprawnienie do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia środka trwałego poprzez wykorzystanie wartości rynkowej pojazdu, na którego nabycie podatnik przecież nie poniósł kosztów.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znajduje potwierdzenie w treści przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podkreślenia bowiem wymaga, iż nabycie pojazdu w drodze darowizny objęte jest zastosowaniem ustawy o podatku od spadków i darowizn, a zatem wyłączone zostało stosowanie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niemniej obdarowany jako bliski krewny darczyńcy mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego, ostatecznie nie będąc zobowiązanym do zapłaty podatku od otrzymanej darowizny.

Następnym krokiem obdarowanego podatnika było wprowadzenie uzyskanego pojazdu do ewidencji środków trwałych, przyjmując zgodnie z przepisami ustawy wartość początkową środka w postaci jego wartości rynkowej z dnia nabycia. Skoro jednak podatnik nie poniósł kosztów nabycia darowanego samochodu, to ustawa wyłącza możliwość ujmowania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tego pojazdu.

W takim razie, skoro pojazd stanowił środek trwały przedsiębiorcy, to jego późniejsza sprzedaż stanowiła osiągnięcie przychodu z działalności gospodarczej. W takiej jednak sytuacji, zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia nabytego uprzednio samochodu osobowego będącego środkiem trwałym jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia tego samochodu a jego wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych. Co prawda tę wartość pomniejsza się o sumę odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów, ale podatnik przecież nie mógł takich kosztów ponosić z uwagi na ustawowy zakaz w jego przypadku. W efekcie, podatnik mógł zmniejszyć przychód ze sprzedaży darowanego pojazdu o jego wartość rynkową z dnia nabycia, przez co możliwe było doprowadzenie do całkowitej redukcji lub znacznego zmniejszenia wysokości podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia pojazdu używanego w działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził zatem, że możliwe jest istotne zredukowanie podatku dochodowego z tytułu zbycia darowanego pojazdu będącego środkiem trwałym przedsiębiorcy, co w połączeniu z możliwym skorzystaniem ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn przy nabyciu samochodu, prowadzić może do przedsięwzięć korzystnych podatkowo.

X-DREAM.pl