Blog

Blog

Ważny wyrok TSUE - bank nie może domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału!

Dnia 7 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok odnośnie pytania prejudycjalnego złożonego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Wątpliwości podniesione przez Sąd krajowy dotyczyły uzależnienia stwierdzenia nieważności umowy kredytu wyrażonej w walucie PLN indeksowanej do CHF od złożenia przez kredytobiorców stosownego oświadczenia, jak również obniżenia roszczenia kredytobiorców o hipotetycznie należne bankom odsetki kapitałowe oraz rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczenia banku.

W świetle powyższych wątpliwości TSUE wskazało, iż przepisy prawa unijnego nie dopuszczają możliwości uzależnienia dochodzenia praw przez kredytobiorców od złożenia przez konsumenta przed sądem oświadczenia, w którym twierdzi on, po pierwsze, że nie wyraża zgody na utrzymanie w mocy abuzywnego postanowienia umownego, po drugie, że jest świadomy z jednej strony faktu, że nieważność wspomnianego warunku pociąga za sobą nieważność wspomnianej umowy, a z drugiej – konsekwencji tego uznania nieważności, i po trzecie, że wyraża zgodę na uznanie tej umowy za nieważną.

Co więcej, niedopuszczalnym jest, aby rekompensata żądana przez danego konsumenta z tytułu zwrotu kwot, które zapłacił on w wykonaniu rozpatrywanej umowy, została pomniejszona o równowartość odsetek, które ta instytucja bankowa otrzymałaby, gdyby umowa ta pozostała w mocy.

Powyższy wyrok stanowi kolejne już korzystne rozstrzygnięcie dla kredytobiorców dochodzących swoich roszczeń na drodze powództwa o ustalenie nieważności umowy kredytu wyrażonego w złotych polskich indeksowanego do franka szwajcarskiego.

X-DREAM.pl