Wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się na skorzystanie z różnych form pomocy publicznej, oferowanej w ramach tzw. tarczy antycovidowej. Teraz jednak, urzędy masowo żądają od przedsiębiorców zwrotu otrzymanych środków.
Jedną z oferowanych form wsparcia było świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) w postaci dofinansowań do wynagrodzeń pracowników oraz do składek ZUS. Było ono przyznawane w oparciu o umowę zawieraną pomiędzy przedsiębiorcą a Dyrektorem właściwego Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP).
W prowadzonej przez naszą Kancelarię sprawie, Dyrektor jednego z WUP, po niemal 3 latach od uzyskania wsparcia, zażądał od przedsiębiorcy szeregu dokumentów dotyczących rozliczenia, wyznaczając wyłącznie 14 dni na skompletowanie żądanych dokumentów. Z uwagi na opóźnienie w przekazaniu dokumentów, urząd uznał za zasadne żądanie zwrotu całości otrzymanego dofinansowania, które beneficjent przeznaczył na wygrodzenia dla pracowników, wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych – co spowodowało, że łącznie musiałby on zwrócić ponad 130% otrzymanego wsparcia! Urząd powołał się na postanowienie umowy łączącej strony, zgodnie z którym w razie wykorzystania przez beneficjenta środków niezgodnie z warunkami określonymi w umowie lub we wniosku, beneficjent zobowiązanych jest do zwrotu otrzymanych środków w części wykorzystanej niezgodnie z warunkami. Sprawa skończyła się w sądzie.
Po przeprowadzeniu postępowania, sąd uznał, że Dyrektor WUP nie miał podstaw do żądania zwrotu całości otrzymanej dotacji wraz z odsetkami i powództwo oddalił. Sąd podzielił podnoszone przez nas argumenty dotyczące przede wszystkim treści zawartej przez strony umowy. Dokładna analiza tej umowy prowadziła bowiem do wniosku, że wbrew twierdzeniom organu, nie zaistniały przyczyny, które uprawniały do żądania zwrotu. Istotne znaczenie miały też okoliczności faktyczne dotyczące wydatkowania środków zgodnie z celem, tj. na wynagrodzenia dla pracowników oraz fakt prawidłowości w rozliczeniu pozostałych otrzymanych form wsparcia.
W przypadku pojawienia się problemów z rozliczeniem wsparcia uzyskanego w ramach tarczy antycovidowej lub żądania jego zwrotu zachęcamy więc do kontaktu z Kancelarią, w celu przeprowadzenia analizy czy stawiane przez organy żądania są zasadne czy też – tak jak w przypadku omawianej sprawy – nie znajdują podstaw. Z chęcią pomożemy kolejnym przedsiębiocom!