Blog

Blog

Zleceniobiorca nie jest skazany na ograniczone ryczałtowe koszty uzyskania przychodu

Termin rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych z roku 2023 trwa do dnia 30 kwietnia. Stąd obecnie szczególnie istotne jest wskazanie na najnowszą interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie pomniejszania przychodów zleceniobiorców o koszty ich uzyskania (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.34.2024.1.KF). Zasygnalizowane rozstrzygnięcie jest ważnym dla podatników potwierdzeniem ich prawa do zwiększonego pomniejszenia przychodów ze stosunku zlecenia o koszty ich uzyskania, by docelowo zredukować podlegający opodatkowaniu dochód z tego tytułu.

Zasadą jest, iż podatnicy osiągający przychody ze stosunku zlecenia mają prawo do pomniejszenia tej kwoty o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Ustawodawca przyjął zatem, że zleceniobiorcy z założenia nie obliczają swojego dochodu analogicznie do tego ze źródła w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej, łącząc osiągane przychody i pomniejszając je o koszty uzyskania przychodu w danym okresie. Zleceniobiorcy stosują bowiem proste pomniejszenie osiągniętego przychodu o stałe, ustawowo określone koszty w wysokości 20% wartości tych przychodów.

Co jednak pokreślił w swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, powyższa zasada może doznawać wyjątków. Zgodnie z regulacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest bowiem zwiększenie stałej stawki 20% wartości przychodów, jeżeli faktycznie podatnik poniósł wyższe koszty na realizację swojego zobowiązania na podstawie umowy zlecenia.

Przedmiotowa sprawa dotyczyła podatnika, który jako trener na podstawie umowy zlecenia prowadził szkolenia dla podopiecznych w formie zajęć online lub stacjonarnie w określonych ośrodkach treningowych. Prowadząc szkolenia w formie stacjonarnej trener zobowiązany był we własnym zakresie zapewnić sobie nocleg, wyżywienie oraz dojazd do miejsca szkolenia, przy czym dojazd zapewniał sobie przy użyciu własnego samochodu osobowego. Ponadto podatnik ponosił koszty zakupu literatury specjalistycznej, wykorzystywanej na potrzeby prowadzonych zajęć.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie miał wątpliwości, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, a podatnik powinien w tym zakresie kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu. Zarazem organ podatkowy stwierdził, że opisane przez trenera wydatki mogą zostać uznane za uzasadnione i związane z uzyskanym przychodem, co daje możliwość by odliczyć je w wysokości rzeczywiście poniesionej, a nie tylko wedle ryczałtowo określonej stawki 20% przychodów.

Niezmiernie istotne dla skorzystania z tej możliwości pozostaje natomiast, by zleceniobiorca był w stanie udokumentować takie koszty. Dokumentami takimi mogą być rachunki, faktury, dowody przelewów bankowych oraz inne dokumenty potwierdzające ponoszone wydatki związane na przykład z zakupem towarów i usług niezbędnych do wykonania zlecenia. Podstawowym wymogiem jest to, żeby z dokumentów tych wynikało kto, kiedy i jaki wydatek poniósł.

Oczywiście od sytuacji danego podatnika będzie zależna z jednej strony możliwość skorzystania ze sposobności zwiększonego odliczenia kosztów, a z drugiej to, czy podatnik dysponuje dokumentami na poparcie poniesionych przez niego wydatków związanych ze zleceniem. Niemniej istotne jest, by zleceniobiorcy ponoszący znaczące koszty związane z realizacją zlecenia mieli świadomość swojego prawa do zwiększonych kosztów uzyskania przychodu wykazywanych w zeznaniu rocznym.


 

X-DREAM.pl