Przypominamy, że 17 listopada 2023 r. weszło w życie zmienione rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażanych w monitory ekranowe. Od tej daty pracodawcy muszą w terminie sześciu miesięcy dostosować się do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy zgodnie z nowelizowanym rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Okres przejściowy na dostosowanie się nie przysługuje jednak wszystkim pracodawcom.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wprowadza szereg istotnych nowości dla pracowników oraz pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów BHP. Najważniejsze zmiany odnoszą się do przepisów dotyczących stacjonarnych monitorów ekranowych, krzeseł oraz obowiązku zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok. Dla dużej ilości pracodawców nowe brzmienie rozporządzenia będzie wiązało się z koniecznością zakupu dodatkowego wyposażenia dla pracowników.
Nowa definicja stanowiska pracy
Zgodnie z treścią znowelizowanego rozporządzenia zmieniła się definicja stanowiska pracy. Aktualnie przez stanowisko pracy należy rozumieć przestrzeń pracy wraz z:
- wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika,
- krzesłem i stołem,
- opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem.
Podstawka pod laptop albo monitor stacjonarny
Zgodnie z nowymi wymaganiami rozporządzenia, jakie powinno spełniać stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy, w przypadku stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.
Co więcej, ustawienie monitora ekranowego oraz innych elementów wyposażenia nie powinno wymuszać niewygodnych ruchów głowy i szyi. Górna krawędź monitora ekranowego powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika.