W rozporządzeniu zmieniającym dokonano zmian przepisów regulujących zawartość części opisowej projektu zagospodarowania działki lub terenu dotyczących sposobu obliczania powierzchni zabudowy projektowanych i istniejących obiektów oraz części opisowej projektu architektoniczno-budowlanego w zakresie obliczania powierzchni całkowitej budynku. Oprócz powyższych zmian wprowadzono również obowiązek zamieszczenia w części opisowej projektu technicznego analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm).
Rozwianie wątpliwości w zakresie sposobu obliczania powierzchni zabudowy obiektu oraz powierzchni całkowitej budynku
Rozporządzeniem zmieniającym dokonano zmiany treści §14 pkt 4 lit. a rozporządzenia, w którego nowym brzmieniu jako część zewnętrzną budynku o której powierzchnię pomniejsza się powierzchnię zabudowy obiektu wymieniono loggię. Analogicznie zmieniono §20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia poprzez dodanie tiretu piątego określającego sposób obliczenia powierzchni całkowitej budynku zawartej w zestawieniu powierzchni zamieszczonej w części opisowej projektu architektoniczno-budowlanego, zgodnie z którym przy obliczaniu tej powierzchni odejmuje się powierzchnie tarasów, balkonów i loggii.
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego, w obydwu przypadkach zmiana ta miała m.in. na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych wynikających z różnorodności form architektonicznych i następczych problemów związanych z rozróżnieniem co jest balkonem, które w poprzedniej treści tych przepisów były wymienione, a co loggią.
Obowiązek zamieszczenia analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych z rozporządzenia ws. warunków technicznych
W nowym przepisie §23 pkt. 4a rozporządzenia wprowadzono kolejny element obligatoryjny części opisowej projektu technicznego, którym jest analiza w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 prawa budowlanego, czyli rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którego niedawne zmiany omawialiśmy w poprzednich częściach newslettera.
Zgodnie z nowym §23 pkt 4a rozporządzenia, przedmiotowa analiza ma zawierać w szczególności informację o:
- zakładanym poziomie hałasu zewnętrznego oddziałującego na budynek,
- poziomie wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynku, w tym dla przegród pomiędzy lokalami, okien, drzwi wejściowych do lokali,
- wyrobach budowlanych zapewniających wymaganą izolacyjność akustyczną przegród, o których mowa w lit. b,
- dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwięku przenikających do pomieszczeń budynku oraz o sposobie spełnienia tych wymagań
w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dwoma lokalami, budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej lub budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu, przywołanie w ustalonym miejscu projektu informacji w powyższym zakresie ma na celu ułatwienie ich odnalezienia i zweryfikowania. Niejednokrotnie występują również problemy z jednoznacznym stwierdzeniem na jakim etapie realizacji nie zostały spełnione wymagania akustyczne: czy na etapie projektu, etapie budowy, czy wykończenia. Projektodawca wskazuje, że dotychczas wymagania akustyczne nie zawsze były zamieszczane wprost w projekcie budowlanym, co powodowało trudności w weryfikacji zastosowanych rozwiązań projektowych, a zazwyczaj ograniczano się wyłącznie do wskazania informacji, że projekt spełnia wymagania wskazane w przepisach techniczno-budowlanych w tym zakresie.
Przepisy przejściowe
Zgodnie z §2 rozporządzenia zmieniającego, dla zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, ostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonywania robót budowlanych, została wydana decyzja o legalizacji – stosuje się przepisy dotychczasowe.
Zgodnie z § 2a rozporządzenia zmieniającego, w przypadku projektu technicznego dla zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem 1 sierpnia 2024 r.: został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonywania robót budowlanych, została wydana decyzja o legalizacji - nie stosuje się wymogu określonego w § 23 pkt 4a rozporządzenia zmienianego w § 1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r., z wyjątkiem §1 pkt 3 (analiza w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, opisana w pkt. 2 niniejszego wpisu), który wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2023 r.