Blog

Blog

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Od dnia 1 kwietnia 2024 roku w życie wchodzą znaczne zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. W najbliższych newsletterach przedstawiać będziemy oczekujące na wejście w życie zmienione przepisy tego aktu.

Nowa definicja legalna

Paragraf 3 rozporządzenia, stanowiący zbiór definicji legalnych stosowanych w tym akcie, rozszerzony został poprzez dodanie pkt 27 o pojęcie publicznie dostępnego placu. Zgodnie z nową definicją, przez publicznie dostępny plac należy rozumieć ogólnodostępny teren służący rekreacji, komunikacji, pełniący także funkcję reprezentacyjną; jest to teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren placu lub rynku lub jako teren komunikacji drogowej publicznej, a w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – jako użytek gruntowy oznaczony w ewidencji gruntów i budynków jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe lub jako droga, oznaczone odpowiednio symbolem: Bz lub dr.

Nowe wymogi dotyczące odległości budynku od granicy działki budowlanej

W wyniku zmiany rozporządzenia rozszerzeniu ulegnie katalog minimalnej odległości budynku od granicy działki budowlanej. Zgodnie z nowym §12 ust. 1 rozporządzenia, oprócz istniejących już  ograniczeń w postaci 4 metrów dla budynku zwróconego w stronę granicy ścianą z oknami lub drzwiami oraz 3 metrów jeżeli ściana pozbawiona jest okien i drzwi, dochodzi konieczność zachowania odległości 5 m od granicy działki w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy. Konieczność zachowania tej odległości będzie konieczna również, jeżeli wspomniany budynek wielorodzinny zwrócony jest w stronę granicy ścianą pozbawioną okien i drzwi. Jednak zarówno w przypadku budynku jak i budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji naziemnych zwróconych w kierunku granicy ścianą bez okien i drzwi, możliwe jest usytuowanie ich w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli taką możliwość przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Dokonano zmiany treści §12 ust. 3 regulującego dopuszczalność usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy. Zgodnie z nową treścią tego przepisu: Dopuszcza się, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, § 19, § 23, § 36, § 40, § 60 i § 271-273, sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli będzie on przylegał całą długością swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Oprócz powyższych, zmianie uległ również §12 ust. 6 rozporządzenia określający odległość m.in. okapu lub gzymsu od granicy działki budowlanej. Zgodnie z nową regulacją, oprócz istniejących ograniczeń, odległość do balkonu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym o wysokości ponad 4 kondygnacje naziemne nie może być mniejsza niż 3 m.

Zmieniony §12 ust. 8 rozporządzenia stwarza nowe restrykcje przy wznoszeniu budynków inwentarskich lub gospodarczych. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, budynek inwentarski lub gospodarczy nie może być sytuowany ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu lub zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 30 ust. 5aa ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 3.

Powyższe odległości nie będą musiały być zachowane, jeżeli działka sąsiednia jest działką drogową lub publicznie dostępnym placem (nowy §12 ust. 10).

Do §12 rozporządzenia dodano nowy ust. 11, zgodnie z którym budynek produkcyjny lub magazynowy o powierzchni zabudowy przekraczającej 1000 m2, należy sytuować ścianą w odległości nie mniejszej niż 30 m od ściany:

  • istniejącego na innej działce budowlanej budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego;
  • projektowanego na innej działce budowlanej budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego, dla których istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu lub zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 30 ust. 5aa ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
X-DREAM.pl