Blog

Blog

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - cz.2

Od dnia 1 kwietnia 2024 roku w życie wchodzą znaczne zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. W najbliższych wpisach przedstawiać będziemy oczekujące na wejście w życie zmienione przepisy tego aktu.

Ograniczenie liczby stanowisk postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, zbliżonych do budynku.

W sposób istotny dla inwestorów zmieniona została treść § 20 rozporządzenia. Zgodnie z nową regulacją: Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, w liczbie nie większej niż 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych, o której mowa w § 18 ust. 2, jednak nie mniejszej niż 1, mogą być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.

W niezmienianym brzmieniu tego przepisu nie istniało żadnego ograniczenie dla liczby takich miejsc, przez co wytworzyła się praktyka kwalifikowania sporej ilości miejsc przeznaczonych teoretycznie dla niepełnosprawnych, a z których w rzeczywistości korzystali także kierowcy nieposiadający ograniczeń w samodzielnym poruszaniu się, co miało na celu ominięcie regulacji dotyczących odległości miejsc postojowych od okien budynku (§ 19 rozporządzenia). Po wejściu w życie zmian w rozporządzeniu taka praktyka zostanie już znacząco utrudniona ze względu na wprowadzone limity liczby takich miejsc.

Zmiany wymagań dotyczących urządzania terenów zielonych na działkach budowlanych oraz placów zabaw.

 W nowym brzmieniu rozporządzenia całkowicie zmieniono treść § 39 dotyczącego kwestii wymaganej powierzchni terenu biologicznie czynnego:

1) Zmiany w zakresie powierzchni terenu biologicznie czynnego

Do przepisu dodano nowy ustęp drugi, zgodnie z którym: Na działkach przeznaczonych pod publicznie dostępny plac o powierzchni powyżej 1000 m2 co najmniej 20% jego powierzchni należy urządzić jako teren biologicznie czynny, jeżeli wyższy procent nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

2) Zmiany dotyczące placów zabaw i miejsc rekreacyjnych

Dokonano znacznej zmiany oraz rozszerzenia treści przepisu § 40 rozporządzenia. W ustępie pierwszym, oprócz istniejącego już obowiązku lokalizacji placu zabaw w ramach zespołu budynków wielorodzinnych, wprowadzono taki sam obowiązek dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20. Tak jak w poprzednim brzmieniu, plac zabaw musi w co najmniej 30% swojej powierzchni zostać ulokowany na terenie biologicznie czynnym oraz być dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami. W przypadku budowy jednego budynku wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20, można odstąpić od budowy placu zabaw, jeżeli w odległości 750 m liczonej jako droga ogólnodostępną trasą dla pieszych znajduje się publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci. Ponadto w takiej sytuacji można wykonać plac zabaw o mniejszej powierzchni lub salę zabaw.

Gdy zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych znajduje się w zabudowie śródmiejskiej, dopuszcza się niewykonanie placu zabaw, jeżeli w odległości drogi 300 m przebytej pieszo od granicy działki znajduje się publicznie dostępny plac zabaw. W tym wypadku również można za wykonać plac zabaw o zmniejszonej powierzchni.

We wspomnianym przepisie wprowadzony został obowiązek ulokowania miejsca rekreacyjnego dostępnego również dla osób ze szczególnymi potrzebami (ust. 2). Miejsce takie musi zostać wykonane w przypadku zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, którym liczba mieszkań przekracza 20. Co najmniej powierzchni 30% tego miejsca powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym.

W ustępie trzecim uregulowano wymogi dotyczące minimalnego czasu nasłonecznienia placu zabaw. Nasłonecznienie co najmniej 50% powierzchni placu wynosi co najmniej 2 godziny liczone, w dniach równonocy, w godzinach 1000-1600. W zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niż jedna godzina.

Oprócz powyższego, wprowadzono obowiązek ogrodzenia placu zabaw oraz wymogi co do sposobu ogrodzenia, powierzchnię placu zabaw zależną od liczby mieszkań oraz wymagane wyposażenie. Ponadto uregulowano kwestię lokowania placu zabaw na stropodachu.

Wymagana powierzchnia dla lokalu użytkowego

Do rozporządzenia wprowadzono nowy paragraf 56a, który reguluje kwestię minimalnej powierzchni lokalu użytkowego. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, lokal użytkowy w budynku musi posiadać powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2. Dopuszcza się jednak wydzielenie lokalu użytkowego o powierzchni użytkowej, jeżeli znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji naziemnej i posiada bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku. Wymaganie to jest wyłączone dla budynków zamieszkania zbiorowego lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono lokal użytkowy, a także dla budynków, dla których przed dniem 1 kwietnia 2024 została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie, do którego organnie wniósł sprzeciwu.

X-DREAM.pl