Blog

Blog

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - cz. 3

Od dnia 1 kwietnia 2024 roku w życie wchodzą znaczne zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. W najbliższych wpisach przedstawiać będziemy oczekujące na wejście w życie zmienione przepisy tego aktu.

Nowe obowiązki w zakresie pomieszczeń higienicznosanitarnych

Od dnia 1 kwietnia 2024, na mocy rozporządzenia zmieniającego, ulega rozszerzeniu katalog pomieszczeń higienicznosanitarnych znajdujący się w paragrafie 76 rozporządzenia. W ramach zmiany listę takich pomieszczeń rozszerzono o: pomieszczenia dostosowane i przeznaczone wyłącznie do karmienia i przewijania dzieci; pomieszczenia dostosowane i przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami.

Na mocy rozporządzenia zmieniającego, w zmienionym paragrafie 85a rozporządzenia wprowadzono obowiązek tworzenia pomieszczeń służących przewijaniu osób dorosłych ze szczególnymi potrzebami w budynkach: przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2; przeznaczonych na potrzeby kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej powyżej 10 000 m2, stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 300 m2 zlokalizowanej przy autostradzie lub drodze ekspresowej, obiektów przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej. Takie pomieszczenie będzie musiało posiadać powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 12 m2 i szerokość co najmniej 3 m, posiadać wyposażenie umożliwiające przewinięcie osoby dorosłej w pozycji leżącej oraz umywalkę, a ponadto powinno znajdować się w odległości nie większej niż 20 m od wejścia do budynku oraz na tej samej kondygnacji co wejście. Dopuszczalne będzie urządzenie takiego pomieszczenia w ustępie ogólnodostępnym dla osób niepełnosprawnych, jeżeli pomieszczenie tego ustępu dodatkowo spełnia powyższe warunki. Obowiązek ten nie dotyczy stacji paliw zlokalizowanych na terenie zamkniętym oraz budynków, dla których przed dniem 1 kwietnia 2024 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu.

Obowiązek rozdzielenia przegrodą balkonów położonych na jednej płycie oraz loggii.

Do rozporządzenia dodany został nowy paragraf 95a wprowadzający obowiązek stosowania przegród rozdzielających balkony przynależące do różnych lokali znajdujące się na jednej płycie balkonowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym oraz stykających się ze sobą loggii.

Zgodnie z nowym obowiązkiem, gdy balkony sąsiednich lokali mieszkalnych znajdują się na jednej płycie balkonowej, należy zastosować pomiędzy nimi pełne oddzielenie pionowe w postaci stałej przegrody, zapewniającej komfort użytkowania, o przepuszczalności światła nie mniejszej niż 30% i nie większej niż 50%. Wspomniana przegroda będzie musiała posiadać wysokość nie mniejszą niż 2,2 m mierzoną od poziomu posadzki balkonu oraz szerokość nie mniejszą niż 2 m, a w przypadku szerokości balkonu mniejszej niż 2 m, powinna być równa szerokości balkonu, uwzględniając szerokość balustrady.

Taką samą przegrodą należy oddzielić stykające się ze sobą loggie w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia gospodarczego na przechowywanie rowerów i wózków dziecięcych

W dodanym do rozporządzenia paragrafie 98a wprowadzony zostaje obowiązek zapewnienia pomieszczenia gospodarczego przeznaczonego do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych (potocznie: wózkowni) w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Pomieszczenie to lokalizuje się w pobliżu wejścia do budynku lub na kondygnacji podziemnej, jeżeli zapewniono do niej dostęp dźwigiem lub pochylnią. Możliwe jest również zastąpienie takiego pomieszczenia budynkiem gospodarczym, altaną lub wiatą. Pomieszczenie to (lub altana czy wiata zastępująca je) musi posiadać powierzchnię co najmniej 15 m2.

Nowe wymagania dotyczące izolacji akustycznej

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 paragrafu 326 rozporządzenia w nowym brzmieniu, drzwi wejściowe do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej powinny mieć izolację akustyczną nie mniejszą niż 37 dB.

Oprócz powyższego, do paragrafu 326 rozporządzenia wprowadzono nowy ustęp 4a, zgodnie z którym ściany wewnętrzne oraz stropy oddzielające lokale mieszkalne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym powinny spełniać wymagania akustyczne jak dla przegród między lokalami w budynku mieszkalnym wielorodzinnym określone w Polskiej Normie. Ponadto, zgodnie z nowym ustępem 4b, wykonywanie robót budowlanych w lokalu znajdującym się w budynku: jednorodzinnym z dwoma lokalami, jednorodzinnym w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej oraz wielorodzinnym, nie może pogorszyć wymagań akustycznych określonych w analizie w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych.

Rozszerzenie katalogu Polskich Norm wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia dokonano uzupełnienia katalogu Polskich Norm dotyczących m.in. wyposażenia placów zabaw, akustyki budowlanej, oceny szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki, oceny drgań na ludzi w budynkach.

Przepisy intertemporalne

Zgodnie z §2 rozporządzenia zmieniającego, dla zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego: został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, została wydana decyzja o legalizacji, o której mowa w art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, oraz decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane stosuje się przepisy dotychczasowe

X-DREAM.pl